Pánské boty

Pánské zimní boty Trekové boty Skate boty Běžecké boty Halové boty Ostatní boty Všechny pánské boty Pánské sandály

Dámské boty

Dámské zimní boty Aerobic Trekové boty Skate boty Běžecké boty Halové boty Ostatní boty Dámské sandály Všechny dámské boty

Dětské boty

Ostatní boty Děti do 5 let


Trekové boty

Tato sekce je již vyprodána.

Jak si vybrat „správné“ trekové boty

Samozřejmě na jakémkoliv treku se neobejdete se bez dobrých trekových bot. Samozřejmě i další vybavení by mělo mít solidní úroveň, špatné pláštěnky si bez deště nikdo nevšimne, ale puchýře ze špatné trekové boty se přihlásí vždy. Otázka tedy zní: Jak si vybrat tu správnou trekovou obuv, která bude vyhovovat právě mě a mým potřebám? Tuto otázku si klade každý kdo stojí před rozhodnutím jaké boty si koupit. Bohužel neexistuje jednoduchá odpověď, protože každý má své specifické potřeby a možnosti. Podívejme se tedy alespoň na základní aspekty, které je třeba vzít v úvahu.

Nejdůležitějším pravidlem je při nákupu trekové boty nespěchat. Není totiž nic horšího než když kupujeme trekové boty den před odjezdem na trek či do hor. Ve spěchu totiž snadno zapomenete na některé detaily a mávne rukou nad věcmi co chtěl původně vyzkoušet – k čemu Vám budou i ty nejlepší trekové boty, když zrovna Vaše mačky na ně nelze připnout? A pokud na to člověk přijde až v terénu, no tak to nejenom, že rozhádáte celou Vaši skupinu, ale ještě budete mít problém, dostat se v pořádku domů. Pokusím s Vám trochu poradit, samozřejmě se napasujeme na všeználky, nebudeme tu psát desatero správného nákupu trekové boty, bude to spíš podmět k zamyšlení, protože jedině při použití zdravého rozumu si můžete dobře vybrat správnou trekovou obuv. Při výběru trekové boty je třeba zvážit způsob použití a určit kategorii bot. A protože nic není zadarmo a člověk je tvor chovající se racionálně a ekonomicky je třeba se zamyslet také nad cenou a využitím takovýchto bot.

Základní pravidla při výběru trekové boty:

  1. Začneme ponožkama, ty hrají důležitou roli při chození po horách nebo při několikadenním treku kdekoliv ve světě. Ponožka v naší trekové botě je izolantem chodidla, vysouší boty, chrání klimamebránu před poškozením, zabraňuje vzniku otlaků a tlumí dokrok. Proto bychom na nich neměli šetřit, když už máme kvalitní trekové boty, můžeme si do nich dovolit i kvalitní ponožky. Ideální je ponožky měnit i během dne, dají se sušit za pochodu různě připevněné k batohu. Náš online obchod Boty-outlet tyto ponožky prodává, objednat je můžete ZDE.

  2. Čím nás čeká horší a náročnější terén, tím potřebujeme pevnější a stabilnější trekové boty, v nabídkce online obchodu Boty-outlet to jsou trekové boty Bennon Cory a jeich nižší verze Bennon Denny. Zde je to ale individuální, lidé přivyklí pohybu v terénu (zdatnější turisté, orientační běžci, horolezci) si mohou vystačit s lehčími a měkčími typy trekové boty jako jsou outdoorové boty, popř. trekingové pohorky.

  3. Čím budeme mí na zádech těžší batoh, tím tužší svršek i podešev by měly mít naše trekové boty. Podrážka by pak měla mít výraznější vzorek pro lepší stabilitu. Dnes je již samozřejmostí u každé trekové boty podrážka VIBRAM, která je odlehčená, má výbornou přilnavost k většině povrchům a výborně tlumí veškeré nárazy.

  4. každé botě se nám bude noha potit, v kožených botách, plátěnkách a dokonce i v sandálech. Samozřejmě správná volba ponožek a kvalitní trekové obuvi dokáže toto pocení omezit, ale i tak nečekejme od trekové boty s klimamembránou zázraky.

  5. Do náročných vícedenních akcí to opravdu chce trekové boty nepropouštějící vodu, u nich je svršek boty vcelku s jazykem. Na takové trekové botě je i minimum švů, právě kvůli průniku vody. Nové trekové boty s klimamembránou jsou zárukou nepromokavosti s minimálních starostí o ně. Funkční membrána vydrží aktivně fungovat přibližně dva roky, dle používání trekové obuvi, pak se póry prostě ucpou. Odolnost vůči vodě u kvalitní udržované kožené trekové boty je běžně dostačující, ještě však nebyly vynalezeny takové, které by udržely nohu v suchu po dvou dnech chůze mokrou trávou nebo sněhem.

  6. zimních podmínkách by měla treková bota zajistit dokonalou izolaci vůči vodě a mrazu, k tomu velmi pomáhá správná velikost trekové obuvi, spolu se správně zvolenýma trekovýma ponožkama a vložkou na které v trekové obuvi stojím (trekové boty musí být i se dvěma teplýma ponožkama dostatečně volné). Izolaci od země můžeme znatelně vylepšit vložkou vystřiženou z karimatky a vloženou pod originální vložku v botě. Do opravdu zimních podmínek se používají tzv. skelety a duplexy, což jsou trekové boty, jejichž tepelná vložka se dá vyjmout.

  7. Vyteplené trekové boty, které ovšem nemají vyjímatelnou izolační vrstvu, se musí každý večer usušit, jinak po pár dnech nenávratně zlhnou a bude v nich zima.

  8. Pro upnutí stoupací želez (maček) rychloupínacím systémem je potřeba, aby k tomu byly trekové boty přizpůsobeny a měly velmi tuhou podešev. Trekové boty musí být pro připnutí maček rychloupínáky dostatečně pevné a tuhé, aby nedošlo k přiškrcení krevního oběhu v chodidlech.

  9. Bez kamaší v přírodě a terénu neuděláme ani krok, bez nich nám napadá špína, sníh a naprší i do té nejlepší a nejdražší trekové obuvi. V létě postačí krátké, které zakrývají pouze vstup do boty, v zimě potřebujeme návleky až po kolena!!!

Výběr trekové boty

Nejprve si musíme ujasnit, co od trekové boty vlastně chceme, co potřebujeme aby uměly, jaké by měly mít vlastnosti. Přemýšlet musíme také nad fyziologickými předpoklady – jemná padesátikilová dívenka asi potřebuje jiné trekové boty než 120 kg těžký dvoumetrový hromotluk.

Ale rozdíly nejsou jen v této fyziologické konstituci, ale také ve způsobu chůze, terénu, kde se budeme pohybovat atd. Samozřejmě, jako u všeho, požadavky na trekové boty jdou proti sobě. Ideální, i když virtuální, treková obuv by měla být nepromokavá a přitom prodyšná, být co nejlehčí, měly by poskytovat dobrou oporu noze a přitom ji neomezovat v pohybu – to jsou všechno krásné myšlenky, ale teď zpátky na zem. Takové trekové boty , ani jiná obuv, prostě v součastné době neexistuje. Musíme proto zvolit kompromis.

To jakou stabilitu a oporu budeme od trekové boty požadovat, závisí na terénu, kam máme namířeno, na délce treku. Samozřejmě čím náročnější terén a čím je náš batoh těžší, tím potřebujeme pevnější trekovou obuv, která nám poskytne lepší oporu, lépe přenáší síly působící na nohy a v neposlední řadě takové trekové boty naše nohy mnohem lépe chrání.

Jsou tu však další požadavky na trekové boty, které těm, které jsme vyjmenovali před chvílí samozřejmě protiřečí, a to pohodlí při chůzi a požadavek, aby bota co nejlépe pracovala s nohou. Tady opět musíme vybrat kompromis. V dnešní době, pokud máme dostatek peněz, máme i velký výběr – od pevných lezeckých bot do toho nejnáročnějšího terénu, přes středně pevné pohorky, které se hodí na dlouhé pochody i v náročném terénu, až po velmi pohodlné měkčí trekové boty do méně náročného terénu.

Trekové boty

Velmi důležité je při nákupu trekové boty vyzkuštet její oporu a stabilitu. Nejdůležitější je torzní stabilita trekové boty a poté rozložení síly do podrážky. Každá, i ta nejlehčí treková boty musí umět dobře rozložit sílu do podrážky, kdyby to neuměla, pak bychom cítili každý špičatý kámen na chodidle. Podobně nemůže u dobré trekové boty dojít k tomu, že špičku boty otočíte vůči patě v podélné ose, taková treková obuv má malou torzní stabilitu. Velké ronomované firmy proto věnují velkou pozornost stabilizace a výztuhám podrážek, což vede k výrobě opravdu pohodlné a přesto stabilní trekové boty, jenž mají v patě stabilizátor a vyztuženou podrážku. Snahou výrobců je co nejstabilnější trekové boty při co nejmenší hmotnosti, mimo jiné toho lze dosáhnout u bot s lepenou podrážkou a anatomicky uzpůsobenými výztuhami, boty jsou pak lehké a přitom velmi pohodlné a stabilní s oporou kotníku.

Outdoorové boty

V poslední době jsou především díky kvalitní podrážce (která je přilnavá, obsahuje stabilizátor, je odlehčená, odpružená, atd.) velmi oblíbené outdoorové boty. Tato obuv v sobě spojuje komfort nízkých lehkých bot a stabilitu, jistotu trekové boty. Tato obuv je díky svým Vlastnostem vhodná pro různé druhy outdoorových aktivit.

Zkoušení trekové boty v obchodě

Pokud chceme trekové boty pořádně vyzkoušet, nestačí je pouze nazout a postavit se. Samozřejmě musíme při zkoušení trekové obuvi boty pořádně zašněrovat, mít při tom na noze silnou ponožku, kterou obvykle používáme pro dlouhé pochody. Při koupi trekové boty do zimi pak tyto ponožky dvě. Trekové boty bychom měli vyzkoušet i na nakloněné rovině (do kopce, z kopce, traverz).

simulování výstupu má většina opravdu dobrých outdoorových shopů již připraveny různé lávky, pokud ne, tak nám mohou posloužit schody. V botě by se nám neměla zvedat pata. Jazyk boty by se v žádném případě neměl uhýbat do stran, ani při zatlačení holení dozadu, a už vůbec by neměl tlačit. Při sestupování by prsty neměly narážet do špičky trekové obuvi. Vrchní okraj trekové boty by se neměl zařezávat do achilovky, v traverzu nesmíme mít pocit, že se nám bota zouvá a noha se uvnitř protáčí. Naopak by nám treková obuv měla dodávat pocit podpory v oblasti kotníku.

Nakonec zkontrolujeme shodnost bot v páru, kompletnost (tkaničky, vložky a bezchybnost zpracování (spoje – lepení, šití).

Vývoj trekové boty během posledních deseti let

Hmotnost trekové boty

Asi největší změna se stala při posuzování hmotnosti, ať už pánské trekové boty nebo dámské trekové boty. Dříve většinou nebyl problém sehnat dobré robustní pohorky, ale jejich váha se pohybovala kolem 2 500 g. Díky trendu, který poznamenalo odlehčování trekové obuvi, můžeme dnes koupit trekové boty určené do toho samého terénu až o 1 kg lehčí. Přitom stará dobrá poučka, že 1 kg na nohou = 4 kg na zádech, samozřejmě pořád platí.

Komfort – pohodlí trekové boty

Výrobci začalali klást velký důraz nejen na ochranu, kterou poskytují trekové boty, ale soustřeďují se i na pohodlí a jejich komfort. Pro větší pohodlí má dnes většina trekových bot polstrování, anatomicky tvarované konstrukce, na jejich výrobu jsou použity různé HI-TECH materiály. Dříve se musely trekové boty poměrně dlouhou dobu rozšlapávat a tvarovat, což znamenalo docela velké nepohodlí pro jejich majitele. Pevné trekové boty se samozřejmě musí rozšlápnout i dnes, trvá to ovšem podstatně kratší dobu než dříve. Někdy, především „dražší“ trekové boty, jsou vybaveny takovou vnitřní stélkou, která se teplem vytvaruje podle konkrétního tvaru nohy.

Materiály použité na výrobu trekové boty

Dříve byl základem trekové boty pevný, většinou kožený svršek, doplněný pevnou tvrdou podrážkou. Dnes jdou výrobci cestou specializovaných kombinací – tzn. pořád je základem pevná protiskluzná podrážka, doplněná různými stabilizačními systémy, na exponovaných místech ještě zesílená, a na ostatních částech trekové obuvi najdeme lehčí svršek (samozřejmě vyjma trekové boty určené do těžkých terénů). U trekové obuvi, které se používají do méně náročných terénů, se často k výrobě používá síťovaná tkanina z rozpěrných vláken, která boty jednak maximálně odlehčuje a jednak umožňuje jejich lepší odvětrání. Klimamembránám (Gore-tex, Klima-tex) se budeme věnovat níže.

Nástup nízké trekové boty

Jednoznačně nejoblíbenější trekové boty posledních pěti, šesti let jsou nízké trekové boty. Jejich nejdůležitější vlastností je univerzálnost, nechají se nosit skoro všude, samozřejmě vyjma terénů, kde nám hrozí úraz kotníku a vyjma sněhu. Nabídka nízkých trekových bot je obrovská v nejrůznějších kategoriích a designech.

Nepromokavost a prodyšnost trekové boty

Sice se pořád vede diskuze o použití různých klimamembrán, ty však již dávno završily své úspěšné tažení. V obchodech u trekové boty narazíte na velké množství těchto membrán (Gore-tex, Sympatex…). Klimamembrány mají své zastánce i odpůrce, hlavní diskuse probíhá nad jejich účelností a životností. Membrány totiž v sobě obsahují póry ve tvaru trychtýře, s tím , že užší strana je směrem ven. Tím vlastně zabraňují vodě se dostat dovnitř trekové boty a zároveň umožňují odvod páry od nohy. Tyto póry se samozřejmě během nošení trekové boty ucpávájí a membrána tak ztrácí svoji funkci.

Životnost trekové boty

Trendy u trekové boty v poslední době mají však i své stinné stránky. Se snahou o maximální možné vyladění trekové boty (nízká hmostnost, komfort při nošení, příjemné nové materiály, pohodlnost na první obutí) přichází snížení její životnosti. Jestliže dříve vydržely trekové boty, podle intenzity užívaní, i deset let, je jejich součastná životnost podstatně nižší. Je to daň za pohodlí a konzumní styl života.

Podešev trekové boty

Zde byl u trekové boty zaznamenán veliký posun. Zatímco dříve byla jeden druh podešve na veškerou trekovou obuv, dnes se vyrábí mnoho variant a druhů s různou tvrdostí. Lze proto zvolit podešev trekové boty podle toho v jakém terénu se budeme pohybovat. Máme možnost volby – od tvrdé podešve pro delší životnost do těžšího terénu až po naopak hodně měkkou podešev pro lepší trakci a přilnavost, ta se samozřejmě rychleji opotřebovává.

Technické novinky u trekové boty

Samozřejmě i do vývoje trekové boty zasahují různé technické noviny či technická vylepšení. Ty mají podobu např. různých druhů odpružení pro lepší a příjemnější došlap, různých zpevnění a výztuh pro oporu nohy v terénu a omezení rizika případného zranění. Novinkou jsou také alternativní systémy zavazování trekové boty – např. se používají lanka místo tkaniček s utahování pomocí různých samosvorek nebo zavazování pevnými strunami s utahování kroužkovým systémem (původně používaný u snowbordových bot). Existují také speciální tkaničky s tvarovanou strukturou, jenž má zabránit jejich povolování a rozvazování.

Zavedené značky nově nabízejí trekové boty

Do odvětví trekové obuvi nebo trekové boty se snaží dostat i značky, které trekovou obuv dříve nevyráběly, ty potom rozšiřují svůj sortiment a zahrnují do svého portfolia trekové boty. Je vidět snaha velkých a známých značek spojit se s již zavedenou firmou vyrábějící kvalitní trekovou obuv a poté ji přejmenovat nebo doplnit svůj sortiment o její portfolio.

Od univerzálnosti trekové boty k její specializaci a zase zpátky.

Obecně vývoj trekové boty směřuje k větší univerzálnosti, která přesahuje hranice určení své kategorie. Vedle větší univerzálnosti jednotlivých modelů trekové boty se ovšem rozšiřují kategorie a výběr různých modelů – tady jde paradoxně specializace ruku v ruce s univerzálností. Od klasických pohorek šel vývoj směrem k užší specializaci, ale součastně mají trekové boty ambice ke stále větší univerzálnosti. Proto došlo ke zvýšení počtu modelů trekové boty, které stojí na hranicích jednotlivých kategorií – nabídka trekové obuvi je proto větší, ale i složitější.

Přihlásit se

Uživ. jméno - email Heslo
Registrovat se » Zapomenuté heslo »

Košík

Košík je prázdný

Stránky

Deichmann katalog obuvi Pokyny pro ošetřování bot - Návod k použití Obchodní podmínky Boty FAQ O botách O nás
www.boty-outlet.cz | Copyright Alensa s.r.o. ©
Partneři